chleb z chrupiącą skórką

bez zakwasu, bez urabiania sobie rąk ale dla cierpliwych przepis na pyszny chleb domowej roboty, wymagający tylko jednego: naczynia żaroodpornego z pokrywą, najlepiej żeliwnego garnka z pokrywką - które będzie można rozgrzać w piekarniku :)
niezawodną i sprawdzoną już na kilka sposobów metodę na dobre domowe pieczywo znalazłam w książce My bread Jima Laheya

Napisałam, że trzeba mieć cierpliwość ponieważ o ile pracy jest niewiele to krótko wymieszane składniki chleba muszą 'leżakować' 12 (nawet do 18 godzin) godzin a później jeszcze ok. 2 godzin  'rosnąć' :)
Odstawiam mieszaninę najczęściej na noc, by następnego dnia od rana ciasto przełożyć, odstawić na kolejne 2 godziny a potem upiec.

Skrócony opis przepisu z książki: 

Składniki:
- 400g mąki - używam zamiennie różnych mieszanek, najczęściej mąki chlebowej, pełnoziarnistej orkiszowej i żytniej, można też użyć klasycznej mąki pszennej 
- 1 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczki soli
- 15g świeżych drożdży lub 3/4 łyżeczka drożdży instant 
- 300g letniej wody (albo ciemnego piwa)


  • opcjonalne dodatki: ok. 100g odsączonych, pokrojonych drobno suszonych pomidorów, starty żółty ser, boczek pokrojony w cienkie słupki, śliwka suszona
Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy pozostałe składniki i całość mieszamy łyżką do połączenia składników - krótko i energicznie. Ciasto powinno być dość klejące. Odstawiamy na min. 12 godzin pod przykryciem (folią spożywczą, ściereczką lnianą) w ciepłe miejsce (np. blat w kuchni).

Po upływie tego czasu blat lub stolnicę oprószamy mąką i wykładamy ciasto z miski. Oprószonymi mąką dłońmi składamy ciasto do środka tworząc kulę i odkładamy ją łączeniem do dołu na obsypaną mąką czystą ściereczkę. Zakrywamy kulę wystającymi bokami ściereczki i odkładamy w ciepłym miejscu na maks. 2 godziny. Ciasto powinno zwiększyć objętość.

Na pół godziny przed końcem wyrastania ustawiamy kratkę do pieczenia w dolnej 1/3 części piekarnika, stawiamy na niej zakryty garnek w którym później będziemy piec chleb i rozgrzewamy piekarnik do maks. temperatury (u mnie 250 st.).
Gdy ciasto wyrośnie a piekarnik się rozgrzeje, BARDZO OSTROŻNIE wyciągamy rozgrzany garnek, odwijamy ściereczkę i albo w oprószonych mąką dłoniach OSTROŻNIE przekładamy chleb do garnka łączeniem do góry albo zsuwamy go wprost ze ściereczki. 
Garnek przykrywamy i wstawiamy do piekarnika na ok. 30 min, po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i pozostawiamy jeszcze na ok. 10-13 min. Wszystko zależy od piekarnika, dlatego jeśli chleb od góry zacznie się przypiekać można przykryć go czapką z folii aluminiowej. 

Wyjmujemy garnek do przestygnięcia, a po kilku minutach wyjmujemy chleb na kratkę do całkowitego ostygnięcia :)
Gotowy i smaczny!

Komentarze